Włodzimierz Lapis, Semiotyka inskrypcji nagrobnych z motywem serca na rzymsko-katolickich cmentarzach parafialnych w Kłecku i Kiszkowie (powiat gnieźnieński)

  • egz.
  • Cena netto: 0,00 zł 0,00 zł
  • Niedostępny

Wydanie I
Poznań 2021
Format 21x14,5 cm
ISBN 978-83-66666-68-9
DOI 10.48226/978-83-66666-68-9
ss. 54

język: polski

Sentencja nagrobna może być wyrażeniem smutku z uwagi na śmierć pochowanej osoby, tęsknotą za nią, wyrazem miłości do niej. Może też być wyrazem wiary czy nadziei w jej zmartwychwstanie i życie wieczne w szczęśliwości. Bywa też, że w sentencji tej zawarta jest istota, sedno życia zmarłego – jego ziemskiej wędrówki ku Bogu i zbawieniu; wówczas jej wybór ze strony danej osoby (przez nią samą czy jej bliskich) jawi się więc jako ważny: po części można powiedzieć, że to jest jakiś ostatni ślad po nim na ziemi, podsumowujący jego ziemskie życie. Warto jest więc zadbać o jak najlepsze dopasowanie owej sentencji do zmarłego.
Z kolei po mojej stronie – jako badacza – leży analiza tego typu opisu nagrobnego ludzi jednej wiary, danej parafii (tu akurat dwóch), kilku ostatnich pokoleń i porównanie ich. Tak też właśnie czynie w niniejszym opracowaniu. Konkretnie przedstawiam wszystkie nagrobki z motywem serca zawartym w inskrypcji nagrobnej z cmentarzy w Kłecku i Kiszkowie, krótko je opisuję, a następnie – na końcu – szerzej charakteryzuję. Pracę swą jednak zaczynam od analizy różnych znaczeń słowa „serce”, w tym w związkach frazeologicznych, bo do nich to właśnie później będzie odnosić się moja analiza owych inskrypcji.
Praca ta ma charakter dokumentacyjny (zawiera zdjęcia wszystkich nagrobków dzieci z analizowanych 2 cmentarzy), faktograficzny (co do zgromadzonych i stosownie posegregowanych inskrypcji) i analityczny (co te inskrypcje ze sobą niosą, z czego wynikają, co oznaczają, jakie przekazują emocje, jakie oczekiwania?).

(ze Wstępu)

Publikacja dostępna online w formacie pdf w poniższej zakładce: Załączniki

Załączniki

Zobacz Pobierz
spis-tresci.pdf (168.9 KB)
wlodzimierz-lapis-semiotyka-inskrypcji-nagrobnych-z-motywem-serca-ksiazka-online.pdf (23.4 MB)

Polecane produkty