Stanisław Lipiec, Gastronomia. Praca i prekariat. Studium socjologiczno-prawne (edycja online w formacie pdf)

  • egz.
  • Cena netto: 0,00 zł 0,00 zł
  • Niedostępny

Wydanie I,
Poznań 2022
Format 21x14,5 cm
ISBN 978-83-67287-10-4
DOI 10.48226/978-83-67287-10-4
ss. 292

język: polski, angielski

W polskiej branży gastronomicznej pracuje ponad 500 tysięcy osób. Większość z nich pracuje sezonowo lub weekendowo. Studenci i ludzie młodzi stanowią większą część zaangażowanego personelu. Dzięki nim polska branża HoReCa intensywnie się rozwija. Większość gości może spędzać miło czas w rosnącej liczbie restauracji.
Niestety stosunki osobowe panujące w polskich barach czy kawiarniach są bardzo napięte. Większość członków zespołów pracuje na czarno lub w oparciu o umowy cywilnoprawne. Pracują ponad swoje możliwości po 12 do 16 godzin na dobę, bez przerwy przez wiele tygodni i miesięcy. Nie otrzymują urlopów, wolnego od pracy. Restauratorzy ograniczają możliwości pracy osób niepełnosprawnych, kobiet w ciąży, rodziców. Wynagrodzenia są równocześnie bardzo niskie i nie zawsze regularnie wypłacane. W branży gastronomicznej ogranicza się koszty prowadzenia działalności gospodarczej poprzez zmniejszanie kosztów angażowania pracowników. Jest to idealny przykład polskiego prekariatu.
Studium socjologiczno-prawne oparte zostało na rozmowach z pracownikami lokali gastronomicznych kilku największych polskich miast. Porównanie opowieści pracowników do stanu prawnego polskiego i międzynarodowego prawa pracy ukazuje bardzo zły stan prawny i faktyczny zatrudnienia w branży HoReCa.

Publikacja dostępna online w formacie pdf w poniższej zakładce

Załączniki

Zobacz Pobierz
spis-tresci.pdf (244.7 KB)
stanislaw-lipiec-gastronomia-ksiazka-online.pdf (3.1 MB)

Polecane produkty