Paweł Medycki, Od spełnienia do marzenia

  • egz.
  • Cena netto: 0,00 zł 0,00 zł
  • Niedostępny

Wydanie I
Poznań 2014
Format 21x15 cm
ISBN 978-83-63664-46-6
ss. 38

język: polski

Od samego początku lektury dziennika i dykteryjek kpt. Pawła Medyckiego czuć człowieka z charakterem. Ale, czyż w przypadku człowieka morza – może być inaczej. Publikację otwierają zapiski autora z początku jego marynarskiej kariery – z rejsu szkoleniowego na „Darze Pomorza”. Ów dziennik to rutynowa, dość sucha relacja. Mimo to stanowiąca jakże ciekawy opis żeglarskiej, pokładowej codzienności oraz wielkiego świata – widzianego oczami młodzieńca zza „Żelaznej kurtyny”. Ten drugi, nie raz zresztą krytyczny, dostrzegający niejednokrotnie wyższość polskich odpowiedników. Opis to zarazem – w kontekście śmierci na pokładzie – jakże już (mimo młodego wieku autora) dojrzały, pełen refleksji.
Część druga tomiku, to zbiór pisanych po latach, krótkich historyjek opisujących „smaczki” marynarskiego życia. Tekstów pisanych z ogromnym dowcipem, polotem i dystansem do morskiej codzienności. Opowiadań ukazujących oprócz zawartego w nich meritum, drogę jaką autor przebył w swym żeglarskim rzemiośle. Zarówno w sensie technicznym, fachowym jak i obycia z fachem na oficerskim posterunku. Tę zdradzającą zarówno duże poczucie humoru jak i talent literacki autora część, czyta się lekko, z wzrastającym zaciekawieniem.
Mamy tu więc do czynienia ze swoistą marynarską parabolą spinającą żeglarską wieloletnią karierę od jej zarania po czas niemal obecny. Obraz, który – aczkolwiek nie jest to w sposób bezpośredni zwerbalizowane – ukazuje fachowym słownictwem i swobodą relacjonowania
zawodowy rozwój człowieka. Zresztą nie tylko ten.
Także wzrastającą dojrzałość: podejścia do pracy, profesjonalizmu, odpowiedzialności, relacji międzyludzkich, dystansu do rzeczywistości, charakteru, człowieczeństwa. Wszystko to okraszone materiałem ilustracyjnym ukazującym wyrywki z życiorysu. Od okresu marzeń po ich spełnienie. Spełnienie w zawodowej samorealizacji i w zrealizowanych pragnieniach poznawania świata oraz poczucia wolności.

Załączniki

Zobacz Pobierz
spis-tresci.pdf (267.4 KB)

Polecane produkty